ජාත්‍යන්තර කාන්තා දින සැමරුම 2018

ඔබ තරුණ ස්ත්‍රියක් වුවද, වැඩිහිටි ස්ත්‍රියක් වුවද පුරුෂාධිපත්‍යයය මගින් ඇතිකර තිබෙන අශිෂ්ටත්වය අබිබවමින් ඉදිරියට යාමට හා විෂමතාවලට එරෙහිව නැඟීසිටීම සඳහා සෑම අවස්ථාවකදීම උත්සාහ කළ යුතුය. එහිදී අද දින මෙලෙස සමරනු ලබන ජාත්‍යන්තර කාන්තා දිනය මගින් එවැනි පුරුෂාධිපත්‍ය හා විෂමතාවාදී අදහස් හා සමාජීය අගයන් මගින් ඇති බැඳීම් හා වැට කඩොළු බිඳමින් ඔවුන්ගේ බලාපොරොත්තු සඵලකරගැනීම සඳහා ඉඩ සලසාගත යුතුය.. මන්ද සුළුතර ප්‍රජාවක් ලෙස සමරිසි, ද්විරිසි හෝ සංක්‍රාන්ති සමාජභාවිය කාන්තාවන්ගේ නිහඬ බව ශ්‍රී ලංකාව තුළ දක්නට ලැබෙන නිසාවෙනි.

වෙනස්කොට සැලකීම හා අසමාන ආකාරයේ විවිධ සමාජයීය අගයන් ශ්‍රී ලංකාව තුළ කාන්තාවන් වෙත පවරා ඇත. එහිදී රටක ආර්ථිකයෙහි තත්ත්වය වර්ධනය පිළිබඳව පමණක් නොව සමාජය ගොඩනැංවිමට දායකත්වය සැපයීම පිළිබඳව තවත් සිතිය යුතුය. ඇය අපේ ආදරණිය අම්මාය, එසේම දියණිය හා සහෝදරියද වන්නී ය. තවත් විටෙක ඇය මිතුරියයි. එපමණක් නොව සෙනෙහෙබර බිරිඳ වන්නීය. වෘත්තීයෙන් ඇය වෛද්‍යවරියකි, ඉංජිනේරුවරියකි. විවිධාකාරයෙහි තනතුරු දරයි. නමුත් ඇය කාන්තාවක් ලෙස සමරිසි කාන්තාවක්, ද්විරිසි කාන්තාවක් හෝ සංක්‍රාන්ති සමාජභාවී කාන්තාවක් වීම යනු ඔවුන් සමාජ අගයන් ප්‍රතික්ෂේප කරන්නන් ලෙස නම් කරති. සමාජයෙන් ආන්තිකරණයට හා සමාජ අපකීර්තියට ලක් වුවෝ වෙති. දිනෙන් දින සමාජය විසින් ඔවුන් වෙත එල්ල කරනු ලබන මෙවැනි එදිරිවාදීකම් හමුවේ ඔවුන්ගේ දෛවය තීරණය වන්නේ අවාසනාවන්ත ආකාරයෙනි.

ජාත්‍යන්තර කාන්තා දිනය හරහා, “කාන්තාවන් නොමැති සමාජයක් අසම්පුර්ණ සමාජයක්” බව පසක් කල යුතුය. කාන්තාව සමරිසි, විෂමරිසි, සංක්‍රාන්ති සමාජභාවී හෝ ස්ත්‍රී පුරුෂ විවිධත්වය යනාදී වුවත් කිසිදු වෙනස්කමකින් තොරව ඔවුන්ගේ ජිවිත වෙනුවෙන් නැගී සිටීමේ අවශ්‍යතාව අතිශය වැදගත් කොට සැලකිය යුතුය. අප ඔවුන්ගේ සාර්ථකත්වයන් හා ජිවිත කතාවන් අගය කරමින් ඒවා බෙදාගැනීමට තරම් සංවේදී විය යුතුය. එහිදී සියලු ලිංගික දිශානතීන් ලෙස කාන්තාවන් එකට එක්ව තම අයිතීන් වෙනුවෙන් එකාවන් සේ හඬ නැගිය යුතුය.

මෙවර ජාත්‍යන්තර කාන්තා දින සැමරුම හා සමගාමිව සාර්ථක වූ කාන්තාවන් හා ඔවුන්ගේ අදහස් ඔබ සමගින් ඉතා ආඩම්බරයෙන් යුතුව අපි හුවමාරු කරගනිමු. විවිධාකාර ගැටළු හා ප්‍රශ්න හමුවේ පුරුෂාධිපත්‍ය, සමරිසි භීතිකාව හා ලිංගවාදී අදහස් තවත් පැතිකඩකින් වර්ධනය වෙත්දී ඔවුන් සැබෑ ලෙසම කාන්තා ශක්තිය පෙන්වමින් තම සාර්ථකත්වය කරා පියමන් කොට ඇත.

Screenshot (133)

Screenshot (128)

Published by

Leave a Reply